Spojte zdravé s užitečným
Zdravý životní styl dodržujeme každý podle svých možností. Mnozí spotřebitelé nakupují potraviny na farmářských trzích. Kdo má svou zahradu, možná se pokusí, vypěstovat si nějaké ovoce sám. Bio a přírodní produkty jsou velice žádaným produktem. Chceme-li zdravěji žít, měli bychom se vyhýbat potravinám s obsahem nezdravých Éček. Vydáme-li se na nákup zdravých potravin, nejspíš to pocítíme na peněžence. Za kvalitu si zkrátka musíme připlatit. Ve výhodě budou ti, kteří vlastní alespoň malý kus pozemku, kde si mohou nějaké ovoce nebo zeleninu vypěstovat.
Pokud vyberete správnou rostlinu, můžete spojit zdravé s užitečným. Zkuste vysadit třeba kiwi, jinak také aktinidie. Ovoce, které obsahuje velké množství vitamínu C, vitamín E a vlákninu. Plody mají antioxidační vlastnosti. Pokud se vám urodí ovoce víc než spotřebujete, můžete si připravit z kiwi džem, sirup nebo ho upravte jako proslazené ovoce. Určitě bude zdravější náhražkou než nezdravé bonbóny. Čerstvé kiwi můžete přidat do jogurtu nebo tvarohu. Pěstování kiwi zvládne i zahradník začátečník. Aktinidie je pnoucí liána. Můžete ji proto využít jako živou zástěnu třeba na pergolu nebo živý plot. Rozrostlá rostlina vás ochrání před zvídavými pohledy sousedů.
Jak kiwi pěstovat?
Aktinidie patří mezi mrazuvzdorné rostliny, které snesou mráz až do -15°C, některé odrůdy jsou odolné až do -35°C. Do vysokohorských oblastí aktinidie příliš vhodná není. Přednost dá raději nižší nadmořské výšce a teplejšímu stanovišti. Za vhodně zvolené umístění se vám odvděčí velkým množstvím plodů. Pokud tedy máte možnost, vyberte liáně prosluněné stanoviště na jižní straně. Aby rostlina netrpěla vysycháním půdy, je vhodné zastínění kořenů. K většině druhů si budete muset pořídit samčí a samičí jedince. Protože rostlina obráží již brzy z jara, jsou nebezpečné první mrazíky.