Kolik budete mít čistého?
Lidé potřebují pracovat, aby si mohli zajistit určitou životní úroveň. Platí to prakticky vždy a prakticky pro každého práceschopného člověka. A tudíž je třeba zvolit si nejenom profesi, která bude onoho člověka coby zaměstnance bavit, ale také tu, kde dostane náležitě zaplaceno.
Plat je pochopitelně u různých profesí a různých zaměstnavatelů třeba i diametrálně odlišný, a proto ne každý člověk akceptuje každou z nabízejících se možností. Jenže i když všechno vypadá dokonale, může se zaměstnanec nakonec nejednou dočkat hořkého zklamání. A to v podstatě vlastní vinou. Když se totiž dohadují mzdové podmínky, uvádí zaměstnavatel vcelku pochopitelně hrubou mzdu, kterou zaměstnanci poskytne. Je tu tedy stanoveno to, kolik si zaměstnavatel může dovolit na zaměstnance vynaložit, kolik mu může a také chce z příjmů firmy dát.
A to by se mohlo stát problémem. Protože neví-li člověk, co ona hrubá mzda ve skutečnosti obnáší, může být nakonec zklamán poté, co dostane výplatu. Zaměstnanec totiž dostane mzdu čistou, a taková náhrada mzdy 2021 není tímtéž co hrubá mzda. Než člověk dostane svou čistou mzdu, musí se mu totiž ještě strhnout zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu a případně naopak připočíst některá ze slev na zmíněné dani, pokud na ni má tedy zaměstnanec nárok.
A tak se hrubá a čistá mzda liší. Logicky v neprospěch zaměstnance. A ten, kdo počítal s tím, že dostane to, co bylo uvedeno jako hrubá mzda, bývá zklamán.
Jenže tak už to chodí. Povinným odvodům se zkrátka vyhnout nelze a stát si nenechá ujít příležitost někoho příslušně obrat. A člověku tak nakonec zbude jenom to, co mu zbude, což ho rozhodně nemusí potěšit.
Ovšem s tím už se nic nenadělá. A proto byste si měli vždy (třeba s pomocí oné internetové kalkulačky) vypočítat, kolik z hrubé mzdy skutečně dostanete. Abyste vzali práci, která vám bude ve všech ohledech, tedy i v tom finančním, vyhovovat.