Na jakém principu funguje výpočet BMI
Dnešní dobu charakterizuje touha po štíhlé postavě. Ta se projevuje především u žen, ale někdy jí neuniknou ani muži, a nemusí to být zrovna metrosexuálové. I když u nich jde většinou spíše o objem svalové hmoty než o objem pasu.
Je fakt, že i lékaři tvrdí, že štíhlá postava je zdravější. Pomáhá předcházet nemocem jako je cukrovka či nemoci kardiovaskulárního systému. Zkrátka, pokud jste štíhlí, pak je menší šance, že dostanete infarkt nebo že se vám ucpou tepny. Samozřejmě to není stoprocentní prevence, ale alespoň částečně vám to pomůže.
Ovšem ačkoliv je štíhlá linie preferována, lékaři nás stále varují před hnaním do extrému, v tomto případě podvýživou a s ní často spojenou anorexií. Ta je totiž prakticky stejně nebezpečná, ne-li nebezpečnější, než obezita.
Naše tělo je totiž adaptováno na to, aby si vytvořilo zásoby na horší časy, a tak může nějaký čas s nadváhou přečkat bez problémů, avšak podváha způsobí zdravotní potíže prakticky okamžitě. Může to vést i k tomu, že se žena stane neplodnou.
Není proto divu, že se mnoho lidí snaží najít svou ideální váhu. K tomu jim obvykle slouží výpočet BMI, tedy Body Mass Indexu, indexu tělesné hmoty. Jde o poměr výšky a váhy, který určí, zda jste obézní či máte naopak podváhu. Na jakém principu ale funguje?
Pokud znáte fyziku, pak víte, že se zde prakticky počítá hustota hmoty vašeho těla. A ta by měla odpovídat určitému číslu, obvykle kolem 20. Počítáte tedy svou tělesnou hmotu, která je dána právě poměrem těchto dvou údajů.
Je samozřejmé, že není dokonalá. Především se nebere v úvahu zdravotní stav, kdy hmotnost mohou ovlivnit některé nemoci, jako choroby štítné žlázy či cukrovka, ale ani objem svalové hmoty. Stačí si jen vzpomenout na zápasníky v nejvyšší váhové kategorii. Jejich BMI by jistě bylo vysoké, koneckonců váží i přes 100 kilogramů, ale asi nikdo nebude tvrdit, že jsou tlustí.
Měl by nám tedy sloužit jen jako ukazatel. Pokud potřebujete skutečně poradit, obraťte se na odborníka. Ten to dokáže posoudit mnohem lépe.